Zawiasy meblowe – nieodłączne okucia do szaf i szafek

  • By
  • 11 sierpnia, 2022
  • 0 Comments

Zawiasy meblowe należą do podstawowych okuć, jakie montuje się w wyposażeniu wnętrz wszelkiego typu. Pozwalają na montaż drzwiczek oraz zapewniają pełną funkcjonalność sprzętom, umożliwiając ich swobodne zamykanie i otwieranie. Jakie rodzaje zawiasów są dostępne i na co warto zwrócić uwagę przed ich zakupem?

Rodzaje zawiasów meblowych

Zawiasy meblowe należą do najczęściej wykorzystywanych okuć, pozwalają bowiem na montaż drzwiczek do szafek oraz ich swobodne zamykanie i otwieranie. Występują w różnych wersjach, w zależności od rodzaju mebli i sposobu otwierania drzwiczek, mogą być także wyposażone w dodatkowe funkcje, zwiększające komfort użytkowania.

Zawiasy do mebli dzieli się na różne typy, biorąc pod uwagę położenie drzwi, których otwieranie i zamykanie mają zapewnić. Wyróżniamy:

– zawiasy meblowe do drzwi nakładanych, czyli najbardziej popularny typ, stosowany przy drzwiczkach, które znajdują się na zewnątrz szafki,

– zawiasy do drzwi wpuszczanych, gdzie drzwiczki znajdują się wewnątrz szafki,

– zawiasy do drzwi składanych, najczęściej montowanych w przypadku szafek narożnych w kształcie litery „L”,

– zawiasy do drzwi bliźniaczych, gdzie drzwiczki montowane są na zewnątrz szafki, ale posiadają wspólną środkową przegrodę,

– zawiasy do drzwi równoległych.

Specjalne typy zawiasów meblowych

Zawiasy meblowe są dostępne także w specjalnych wersjach, przeznaczonych do niestandardowych rozwiązań lub posiadających dodatkowe funkcje, zwiększające komfort użytkowania danego wyposażenia. Wyróżnia się wśród nich zawiasy do drzwiczek bez uchwytów, otwieranych przez popchnięcie, modele z szerokim kątem otwarcia, przeznaczone do szafek z szufladami zamontowanymi w ich wnętrzach, oraz wersje z cichym domykiem, dzięki którym zamykanie szafek odbywa się niemal bezgłośnie. Dostępne są także inne niestandardowe rozwiązania do szafek o nietypowym układzie i budowie czy np. do zabudowy sprzętu AGD.

Dobór zawiasów meblowych do wyposażenia

Przed zakupem zawiasów meblowych należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ich zastosowanie, aby odpowiednio dopasować dany model do wyposażenia, w którym ma zostać wykorzystany. Dzięki temu okucia nadadzą meblom odpowiednią funkcjonalność oraz pozwolą na prawidłowy montaż frontów, zapewniając także łatwość i komfort użytkowania wyposażenia. Warto wybierać produkty ze specjalistycznego sklepu z okuciami, gdzie dostępne są zawiasy meblowe wyłącznie od najlepszych producentów, wyróżniające się wysoką trwałością i zastosowaniem niezawodnych mechanizmów.

Category: Uncategorized