Zaświadczenie o kredycie bankowym – konieczny do wszczęcia postępowania w sądzie

  • By
  • 26 maja, 2022
  • 0 Comments

Frankowicze, a więc osoby, które zaciągnęły kredyty frankowe, mające dziś ogromny problem z ich spłaceniem. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej zgłaszają się do kancelarii prawnych z prośbą o pomoc. Prawnik do analizy konkretnej sprawy, musi posiadać dokumentacje. Potrzebuje zatem m.in. umowy kredytowej. Bardzo ważne jest także zaświadczenie o kredycie z banku. Poniżej kilka słów właśnie o nim.

Żądanie zaświadczenia

Jeżeli chcesz wejść na drogę sądową z bankiem, musisz zgromadzić odpowiednie dokumenty. Zaświadczenie o kredycie bankowym to jeden z nich. W tym celu należy zgłosić się do banku, w którym został udzielony kredyt frankowy i zażądać wydania takiego dokumentu. Pracownicy banku poinformują, w jakiej formie powinno być takie żądanie.

Na co zwracać uwagę?

Na zaświadczeniu muszą znaleźć się konkretne informacje. Nie wystarczy wiadomość, że kredyt frankowy został udzielony przez konkretny bank. Taka informacja niewiele wnosi. Na zaświadczeniu o kredycie frankowym z banku powinna znaleźć się przede wszystkim informacja o  terminie wypłacenia kredytu, a także o kwocie, jaka została wypłacona. To jednak nie wszystko. Zaświadczenie musi uwzględniać także wszelkie terminy oraz kwoty spłacanych rat.

To jednak nadal nie wszystkie potrzebne informacje. Na zaświadczeniu o kredycie bankowym, bank powinien wykazać także jaki wzór został użyty do wyliczenia raz i jakiego oprocentowania użyto do wyliczenia tych rat. Są to bardzo istotne informacje. Jeżeli bank ich nie zawarł na zaświadczeniu, nie wahaj się zwrócić się do banku z ponownym żądaniem o uzupełnienie brakujących informacji.

Może okazać się, że bank nie będzie spieszył się z wydaniem zaświadczenia. Może to trwać nawet kilka tygodni. Dodatkowo, może (i najczęściej tak jest), obciąża opłatą za wydanie tegoż zaświadczenia. Nie powinno Cię to jednak deprymować i zniechęcać. Wszelkie działania banku zmierzające do opóźnienia czynności są zupełnie normalne i należy się z tym liczyć.

Czy wygrana jest pewna?

Nie. Niestety wygrana przed sądem, w żadnej ze spraw, nigdy nie jest pewnikiem. Trzeba liczyć się z możliwością przegranej. Trzeba liczyć się także z tym, że bank będzie się odwoływał lub zaproponuje ugodę, która nie do końca będzie Cię satysfakcjonowała. Spłata kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy, odfrankowienie kredytu to opcje możliwe do osiągnięcia, ale niestety nie zawsze. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć specjalizującą się w tego typu sprawach kancelarię adwokacką. Możliwości wygranej są wtedy znacznie wyższe. Na szczęście takich kancelarii przybywa w naszym kraju i coraz więcej osób poszkodowanych przez banki korzysta z ich pomocy.

Czego można się spodziewać po wyroku sądu?

Przede wszystkim należy być dobrej myśli. Coraz więcej wyroków sądowych zapada na korzyść pokrzywdzonych frankowiczów. Przykładami mogą być poniższe wyroki sadów:

  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia z 24 października 2018 roku w sprawie II CSK 632/17
  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia z 27 lutego 2019 roku w sprawie II CSK 19/18
  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia z 4 kwietnia 2019 roku w sprawie III CSK 159/17
  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia z 9 maja 2019 roku w sprawie ​I CSK 242/18

Należy jednak zawsze mieć na uwadze, że coś może pójść nie tak. Jeżeli sprawa zostanie przez Ciebie przegrana, będziesz musiał zapłacić za koszty postępowania. Z taka ewentualnością także trzeba się liczyć. Dlatego tak bardzo istotne jest to, aby znaleźć dobrego adwokata, który po pierwsze ma doświadczenie w sporach z niełatwymi i dużymi przeciwnikami takimi jak banki, a po drugie rzetelnie sprawdzi całą umowę i bardzo dokładnie przedstawi, na co można liczyć w sądzie. Jeżeli chodzi o korzystne wyroki sądów, na które jest bardzo duża szansa, najczęściej trzeba być przygotowanym na odfrankowienie kredytu lub na unieważnienie umowy kredytowej. W pierwszym przypadku kredyt frankowy zmienia się na złotówkowy, a bank musi oddać wszystkie nadpłaty, z kolei unieważnienie oznacza, że zarówno bank oddaje kredytobiorcy wszystkie fundusze, jakie od niego dostał, ale też frankowicz oddaje pełen kredyt.

Category: Uncategorized