Zaświadczenie o kredycie bankowym – konieczny do wszczęcia postępowania w sądzie

  • By
  • 24 lutego, 2020
  • 0 Comments

Frankowicze, a więc osoby, które zaciągnęły kredyty frankowe, mające dziś ogromny problem z ich spłaceniem. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej zgłaszają się do kancelarii prawnych z prośbą o pomoc. Prawnik do analizy konkretnej sprawy, musi posiadać dokumentacje. Potrzebuje zatem m.in. umowy kredytowej. Bardzo ważne jest także zaświadczenie o kredycie z banku. Poniżej kilka słów właśnie o nim.

Żądanie zaświadczenia

Jeżeli chcesz wejść na drogę sądową z bankiem, musisz zgromadzić odpowiednie dokumenty. Zaświadczenie o kredycie bankowym to jeden z nich. W tym celu należy zgłosić się do banku, w którym został udzielony kredyt frankowy i zażądać wydania takiego dokumentu. Pracownicy banku poinformują, w jakiej formie powinno być takie żądanie.

Na co zwracać uwagę?

Na zaświadczeniu muszą znaleźć się konkretne informacje. Nie wystarczy wiadomość, że kredyt frankowy został udzielony przez konkretny bank. Taka informacja niewiele wnosi. Na zaświadczeniu o kredycie frankowym z banku powinna znaleźć się przede wszystkim informacja o  terminie wypłacenia kredytu, a także o kwocie, jaka została wypłacona. To jednak nie wszystko. Zaświadczenie musi uwzględniać także wszelkie terminy oraz kwoty spłacanych rat.

To jednak nadal nie wszystkie potrzebne informacje. Na zaświadczeniu o kredycie bankowym, bank powinien wykazać także jaki wzór został użyty do wyliczenia raz i jakiego oprocentowania użyto do wyliczenia tych rat. Są to bardzo istotne informacje. Jeżeli bank ich nie zawarł na zaświadczeniu, nie wahaj się zwrócić się do banku z ponownym żądaniem o uzupełnienie brakujących informacji.

Może okazać się, że bank nie będzie spieszył się z wydaniem zaświadczenia. Może to trwać nawet kilka tygodni. Dodatkowo, może (i najczęściej tak jest), obciąża opłatą za wydanie tegoż zaświadczenia. Nie powinno Cię to jednak deprymować i zniechęcać. Wszelkie działania banku zmierzające do opóźnienia czynności są zupełnie normalne i należy się z tym liczyć.

Czy wygrana jest pewna?

Nie. Niestety wygrana przed sądem, w żadnej ze spraw, nigdy nie jest pewnikiem. Trzeba liczyć się z możliwością przegranej. Trzeba liczyć się także z tym, że bank będzie się odwoływał lub zaproponuje ugodę, która nie do końca będzie Cię satysfakcjonowała. Spłata kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy, odfrankowienie kredytu to opcje możliwe do osiągnięcia, ale niestety nie zawsze. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć specjalizującą się w tego typu sprawach kancelarię adwokacką. Możliwości wygranej są wtedy znacznie wyższe. Na szczęście takich kancelarii przybywa w naszym kraju i coraz więcej osób poszkodowanych przez banki korzysta z ich pomocy.

Category: Uncategorized