Przedszkola, które w wyjątkowy sposób podchodzą do kwestii kształcenia – poznaj placówki profilowane!

  • By
  • 11 sierpnia, 2022
  • 0 Comments

Przedszkoli prywatnych jest wiele, a te prywatne często oferują edukację alternatywną. Zakładają one realizację specjalnych założeń, natomiast wymagają bardzo wyspecjalizowanych pracowników, a jednocześnie muszą posiadać odpowiednie certyfikaty.

Pamiętajmy – kiedy wybieramy przedszkole Wilanów nie może być jedynym kryterium, jakie weźmiemy pod uwagę. Lokalizacja jest oczywiście istotna, natomiast o wiele istotniejsze jest to, co placówka ma nam do zaoferowania. Mowa tu chociażby o poruszanej przez nas kwestii profilowanych przedszkoli.

Najpopularniejsze koncepcje związane z rozwojem dzieci…

Koncepcja pierwsza dotyczy odpowiedniego przygotowania maluchów do tego, aby w przymości posiadały pewne umiejętności, będące wymagane w kolejnych latach edukacji. Chodzi tu o szansę nauki języków obcych, płynnego czytania, uprawniania sportów, czy też gry na instrumentach muzyczny. Mowa tu o placówkach profilowanych.

Zupełnie inną koncepcję realizacją przedszkola waldorfskie, czy też montessoriańskie. Kluczem jest tutaj zrównoważony rozwój, na bazie naturalnych potrzeb dziecka. Konkretne umiejętności nie są zatem aż tak istotne, gdyż nacisk kładzie się na wrażliwość i ciekawość dziecka, ale też na zachowanie harmonii pomiędzy duchem, a ciałem.

Jakie przedszkola kierują do nas swoje oferty?

Kiedy zależy nam na tym, aby nasze dziecko już od najmłodszych lat miało kontakt z obcymi językami, warto postawić na przedszkole językowe. Są to placówki, gdzie nauka języka jest odpowiednio przystosowana do tego, jak wygląda poziom rozwoju dzieci.

Przedszkola sportowe to placówki, gdzie szczególną uwagę przykłada się rozwojowi dziecka pod względem fizycznym. Ich oferta, zakłada specjalne zajęcia jak np. taniec dla dziewczynek, czy też narty, joga i wiele innych dla chłopców. W artystycznych przedszkolach z kolei, prym wiodą zajęcia aktorskie, muzyczne, czy też plastyczne.

Istnieją pewne placówki, gdzie najważniejsze są zasady związane ze zdrowym stylem życia. Będzie to zatem np. dieta i inne zachowania. Sprawdzi się to u maluszków, które potrzebują specjalnie przygotowywanych posiłków. Tego typu przedszkole ekologiczne, będzie zatem uczyć i wychowywać w zgodzie z naturą, a także wpajać wszelkie zasady ochrony środowiska naturalnego.

Katolickie, czy też wyznaniowe przedszkola, skupiają się na wychowaniu w oparciu o religijne wartości, a także starają się przybliżać wszelkie zasady wiary, kształtując jednocześnie sferę duchową. Warto wiedzieć, że w takich placówkach większość zajęć prowadzonych jest przez osoby duchowne.

Przedszkola montessoriańskie, zyskują ostatnimi czasy na popularności. Ich działania bazują na pewnej zasadzie, która mówi, że dziecku należy pomagać tam, gdzie zachodzi taka potrzeba, a sam nadmiar pomocy, może jedynie szkodzić. Dzięki temu, możliwe jest kształtowanie spontaniczności i twórczości. Wyzwala to pokłady indywidualizmu, ale też wspiera samodzielnie zdobywanie wiedzy, umiejętności, kompetencji, czy też kształtowanie charakteru.

W placówkach waldorfskich, kładzie się nacisk na indywidualne właściwości psychiczne, zainteresowania oraz potrzeby każdego dziecka, dając mu jednocześnie okazję do kreatywnego działania. Bardzo istotna jest tutaj ekologia, dlatego nie znajdziemy tam plastikowych zabawek od znanych producentów, a jedynie te, wykonane z materiałów naturalnych.

Warto wiedzieć, że wyjątkowym rodzajem przedszkoli są te integracyjne, gdzie spotykają się dzieci zdrowe, jak i te o różnym stopniu niepełnosprawności. W nich praca wygląda znacznie inaczej, a same zajęcia prowadzone są w mniejszych grupach. W większości przypadków, w takich placówkach panuje stała opieka specjalistów, od rehabilitantów, poprzez logopedów, aż na nauczycielach wspomagających kończąc.

Wybierając odpowiednią placówkę dla naszego dziecka, musimy mieć na uwadze to, że czas na adaptację do bardzo indywidualna sprawa, a może być to zależne od wiele czynników.

Category: Uncategorized