Potrzebujesz kupić solidny kabel HDMI? – Dowiedz się, na co warto nakierować uwagę!

  • By
  • 11 sierpnia, 2022
  • 0 Comments

Oglądając telewizję, grając na konsoli, czy też pracując przy komputerze, prawie zawsze korzystamy z kabli HDMI, a nie zawsze nawet zdajemy sobie z tego sprawę. Okazuje się, że większość nowszych sprzętów RTV, korzysta właśnie z takiego rozwiązania. Odpowiedni rodzaj przewodu HDMI to bardzo istotna kwestia, jednak nie zawsze się nad tym zastanawiamy. Co więcej, może mieć to bezpośredni wpływ na wiele aspektów.

Jakie informację o HDMI są najistotniejsze?

Chociaż to kabel HDMI jest głównym przedstawicielem tej technologii, jednak z pewnością nie zaszkodzi dowiedzieć się co nieco o samym HDMI. High Definition Multimedia Interface to nic innego, jak interfejs multimedialny, który umożliwia nam transmisję treści wideo w wysokiej rozdzielczości. Dzięki kablom HDMI, będziemy mogli nie tylko transmitować obraz, ale również dźwięk wielokanałowy. To technologia, która pojawiła się na początku XXI wieku, dlatego nie można nazwać tego, żadną innowacją. Istnieje mnóstwo zastosowań złącza HDMI, gdyż lista sprzętów, które je obsługują jest bardzo długa. Są to m.in. telewizory, projektory lub też konsole do gier czyli urządzenia, które dzięki HDMI mogą bardzo swobodnie dokonywać wymiany treści.

Spotkamy się również ze specjalnymi rozdzielaczami HDMI, a są one zaopatrzone nie tylko w łącze HDMI, ale również kilka innych z drugiej strony. Dzięki temu, możemy sobie pozwolić na podłączenie kilku różnych urządzeń do jednego. Jest to szczególnie cenione narzędzie, jeśli w naszym sprzęcie na ma odpowiedniej liczby wejść HDMI.

Czym kierować się w momencie wyboru kabla HDMI?

Nie ma wątpliwości, że podczas wyboru kabla HDMI, najważniejsza jest kwestia jego standardu. Jako, że to technologia, która rozwija się już pewien czas, co kilka lat mamy okazję korzystać z nowej generacji tego interfejsu, a te są w stanie dawać nam coraz lepsze parametry przesyłu. Od 2013 roku do dziś, standard HDMI 2.0 jest najpopularniejszym. Ten pozwala nawet uzyskać jakość Ultra HD. W roku 2015 pojawiło się HDMI 2.0a oraz HDMI 2.0b rok później. Te z kolei, umożliwiają skorzystanie z technologii HDR.

Często zapominamy o tym, jak istotna jest długość samego przewodu. Pamiętajmy, aby sprawdzić to, w jakiej odległości znajdują się urządzenia, które planujemy ze sobą połączyć. Z pewnością, lepszym wyjściem jest zakup nieco dłuższego kabla, niż za krótkiego. Z drugiej strony, zbyt długo również nie będzie dobrym pomysłem, ponieważ uznaje się, że 15 metrów to granica, której nie należy przekraczać.

Nie bez znaczenia okaże się też jakość wykonania przewodu i tutaj jest to istotne bez względu na jego długość. Kabel HDMI musi być wyprodukowany z materiałów najwyższej jakości, a pozłacane wtyki na pewno będą stanowić wartość dodaną – stabilne działanie i dobra jakość przesyłu. Materiałami stosowanymi najczęściej są miedź i aluminium, natomiast lepiej postawić na mieszankę stali z miedzią, gdyż oferuje większą wytrzymałość. Najlepsze przewodu HDMI, to będą te z miedzi beztlenowej, a te są w stanie zapewnić nam bardzo wysokie parametry i najwyższy poziom stabilności.

Category: Uncategorized