Głos Weterana i Rezerwisty

PORADY ZDROWOTNO - LEKARSKIE

 

 

Nowe zasady kierowania do uzdrowisk

 Na prośbę pacjentów i czytelników informuję, że kierowanie do uzdrowisk (sanatorium), nieznacznie zmieniły się przepisy przy wystawianiu skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.

Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 5 stycznia 2012r. z mocą obowiązującą 8 stycznia 2012r. w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Rozporządzenie podaje jakie nowe wskazania i przeciwwskazania lekarz powinien brać pod uwagę wystawiając wniosek na leczenie uzdrowiskowe.

Czytaj więcej »

Przetrwajmy zimę w zdrowiu

 Okres jesienny i zimowy, charakteryzuje się: chłodem, wilgocią, wiatrem, mniej słońca i światła. Zaczynają problemy zdrowotne tego okresu: jak choroby górnych dróg oddechowych, przeziębienia następuje zaostrzenie chorób stawowo mięśniowych. W pierwszym okresie jesieni chorujemy na przeziębienie.

Czytaj więcej »

Seks a choroby w wieku starszym

 Choroby w wieku starszym zmniejszają radość życia seksualnego, ale nadal trzeba być aktywnym. W przypadku kłopotów zgłosić się do lekarza. On na pewno pomoże.

Czytaj więcej »

Zdrowie seksualne seniora

 Przeciętny Polak uprawia seks jak inni Europejczycy, ale nie rozmawia o „tych sprawach”. Stąd biorą się opory przed otwartym mówieniem o radościach i problemach życia intymnego?

Czytaj więcej »

Samopomoc i pomoc drugiemu

  W upalne lato człowiek jest narażony na różnego rodzaju incydenty zdrowotne jak: omdlenia, udar cieplny, udar słoneczny, czy utonięcie. Dobrze jest znać sposoby udzielenia pierwszej pomocy przed przybyciem lekarza.

Umiejętne i na czas udzielenie pierwszej pomocy może w wielu wypadkach uratować życie poszkodowanemu i zapobiec ciężkim powikłaniom w przebiegu dalszego leczenia.

Czytaj więcej »

CHOROBA RUMATOIDALNA (RZS) - JAKO CHOROBA SPOŁECZNA

Zachodzą również, zmiany w naszym organizmie. Na wiosnę przebudzonym ze (snu zimowego) naszym organizmie, odzywają się dolegliwości bólowe, głównie ze strony stawów i mięśni. Najczęściej dolegliwości wynikają z choroby reumatoidalnej.

Czytaj więcej »

Cukrzyca - epidemia XXI wieku

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, której podstawowym objawem jest podwyższony poziom cukru(glukozy) we krwi. Choroba ta powstaje na skutek braku całkowitego lub zmniejszonego niedoboru trzustkowego hormonu insuliny. Wyróżniamy dwa główne typy cukrzycy: typ l - Insulino zależna zwana młodzieżową i Typ 2 - wieku starszego, która występuje częściej.

Czytaj więcej »

Śpieszmy się pomóc ludziom

„Zdrowie nie jest wszystkim,

ale bez zdrowia wszystko jest niczym”.

Ks. Jan Twardowski

 

Żyjemy w okresie rozchwianej demokracji i rozchwianego kapitalizmu w którym nie są przestrzegane prawa obywatelskie. W naszej demokracji ludzie bogaci stają się coraz bogatszymi, a biedni coraz biedniejszymi.

Czytaj więcej »

Homoseksualizm na przestrzeni historii

Homoseksualiści byli znani od zarania dziejów. Mówią o nich przepisy talmudyczne, biblia oraz literatura antropologiczna. Na przestrzeni epok byli na przemian gloryfikowani, tolerowani, potępiani, karani w różnych kulturach na przestrzeni czasu bardzo różnie.

Czytaj więcej »

Choroby gardła

Choroby gardła i nosa z różnym nasileniem występują w każdej porze roku a szczególności w okresie jesienno-zimowym i letnim. W okresie jesienno-zimowym nasze gardło potrzebuje wzmożonej ochrony.

Czytaj więcej »