Plantronics voyager – czy słuchawki Bluetooth są zawsze najlepsze?

  • By
  • 11 sierpnia, 2022
  • 0 Comments

Od dłuższego czasu bardzo popularne są słuchawki Bluetooth. Jednym z bardziej znanych modeli w ostatnim czasie stał się model Plantronics voyager. Jak sama nazwa wskazuje, został stworzony z myślą o podróżach i niezależności. Zarówno ten model, jaki wiele innych zestawów słuchawkowych Bluetooth, zyskało wielu zwolenników szczególnie wśród kierowców, czy osób, które cenią sobie niezależność i nie lubią być związane kablem z telefonem czy komputerem. I jest to niewątpliwie wielki plus tego rodzaju słuchawek. Możemy poruszać się po biurze, czy po domu, bez plączących się między rękami przewodów. Nie martwimy się, że zaraz o nie zahaczymy i strącimy słuchawki. Generalnie cieszymy się z ich praktyczności. Czy jednak zawsze używanie tego typu słuchawek jest plusem?

Zastanówmy się przede wszystkim nad jakością dźwięku w słuchawkach Bluetooth, takich jak Plantronics voyager. Technologia Bluetooth kompresuje dźwięk, więc dla osób, które mają wyczulony słuch nieco gorsza jakość dźwięku na tego typu słuchawkach będzie dość wyczuwalna. Niestety, przy tego typu słuchawkach nie da się zapewnić najczystszego dźwięku, gdyż jego jakość gubi się wraz z momentem kompresji. Szczególnie jeśli słuchamy muzyki na przykład w formacie mp3, który już wcześniej został skompresowany. Nieco lepszą jakość dźwięku zapewniają połączenia radiowe, te jednak często są przesyłane z opóźnieniem i ze słyszalnymi szumami i zakłóceniami, które utrudniają odbiór, więc nie jest to również rozwiązanie doskonałe. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest słuchanie utworów bezpośrednio z Internetu, przez sieć Wi-Fi, gdyż wtedy następuje jedynie kompresja Bluetooth.

Z drugiej strony, wybór zestawu słuchawkowego zależy w głównej mierze od tego gdzie będziemy ich używać i czego słuchać, a również jak bardzo wyczulony jest nasz słuch. Jeśli zależy nam głównie na połączeniach telefonicznych lub słuchaniu audiobooków, czy innego rodzaju treści, słuchawki korzystające z technologii Bluetooth będą w zupełności wystarczające. Podobnie rzecz się ma w przypadku słuchania muzyki, jeśli nie widzimy szczególnej różnicy w jakości dźwięku i jeśli chcemy jednocześnie skupić się na innych rzeczach. Słuchawka Plantronics voyager jest słuchawką jednouszną, więc bez problemu pozwoli nam skoncentrować się na drodze w przypadku kierowców lub na innych czynnościach. Jeśli jednak mamy bardziej wyczulony słuch i różnica w jakości dźwięku jest dla nas bardzo wyczuwalna, prawdopodobnie nie będziemy zadowoleni z takiego typu słuchawek. Dlatego też przy wyborze zestawu słuchawkowego, należy zwrócić uwagę na jego parametry i dane techniczne, szczególnie na zakres częstotliwości, których używają słuchawki, co przekłada się na jakość dźwięku. Ważnym wskaźnikiem jest też głośność, na jaką pozwalają dane słuchawki w przypadku słuchania muzyki. Dobrze też zwrócić uwagę jakiego zasilania potrzebują. Wybór jest naprawdę duży, jednak jeśli zależy nam na naprawdę wysokiej jakości dźwięku, warto zaoszczędzić nieco więcej i rozejrzeć się za słuchawkami, które nam ją zapewnią.

Category: Uncategorized