Naprawa kanalizacji – jak jej uniknąć, dbając o instalację kanalizacyjną?

  • By
  • 25 maja, 2022
  • 0 Comments

Jeśli chcemy, aby nasza instalacja kanalizacyjna prawidłowo działała, a różnego rodzaje awarie pojawiały się raz na ruski rok, musimy o nią po prostu dbać. Wiele osób zmaga się z dziurami w rurach, niedrożnościami, zatorami i wysokim ciśnieniem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że może być to spowodowane nieumiejętnym korzystaniem z instalacji – wystarczy bowiem trochę włosów, tłuszczu i resztek jedzenia, aby kanalizacja się zatkała. Jak zatem uniknąć awarii i co za tym idzie – napraw kanalizacji? Jak o nią dbać?

Śmieci do kosza

Jedną z wielu, bardzo ważnych zasad dbania o kanalizację jest wrzucanie śmieci do kosza! Może to się wydawać głupie i zbyt oczywiste. jednak każdemu z nas zdarza się wyrzucać do zlewu resztki jedzenia a także i wylewać sosy, zupy czy tłuszcze. Jeśli będziemy tak robić, prędzej czy później, naprawa kanalizacji, albo nawet i wymiana – będzie koniecznością. Na wszelki wypadek warto również zainwestować w płyn do przeczyszczania rur, jednak jest to środek silnie żrący i powinien być używany w miarę możliwości jak najrzadziej. W przypadku niedrożności, można oczywiście spróbować dokonać naprawy samemu, na własną rękę, jednak należy pamiętać o tym, że nigdy nie mamy gwarancji, iż uda nam się naprawić. Jeśli nie jesteśmy pewni, najlepszą opcją będzie wezwanie specjalisty.

Zima

Bardzo dużym zagrożeniem dla rur jest ich zawartość w połączeniu z mrozem. Z tego też powodu niezwykle ważne jest ocieplenie rur. Oczywiście mamy na to wpływ tylko i wyłącznie na etapie instalacji, więc gdy tylko mamy taką możliwość – skorzystajmy. Możemy wykonać podsypkę i zastosować otulinę z tworzych sztucznych, styki oklejać taśmą, a całość izolować folią. Oczywiste jednak jest, że dla instalacji wewnętrznych, ochronę powinna stanowić temperatura która panuje w mieszkaniu czy też domu. Jeśli więc wyjeżdżamy na wakacje, czy w szczególności na ferie – warto upewnić się, że w naszym mieszkaniu będzie panować temperatura wynosząca co najmniej 10 stopni Celsjusza. Wracając jednak do domu, nigdy nie mamy pewności, czy nie zostaniemy zastani zalanym mieszkaniem. Szczególnie w przypadku dłuższych wyjazdów, warto opróżnić z wody porcelanowe syfony i szczelnie je zatkać. Wówczas nie będziemy musieli się o nic martwić!

Odpowiednia wentylacja

W wielu domach kanalizacja działa na zasadzie grawitacyjnej – nieczystości spływają za sprawą własnego ciężaru. Wówczas musi być odpowiedni spadek, który na to pozwoli. Niezwykle istotną częścią sprawnie działającej instalacji kanalizacyjnej jest odpowiednia wentylacja – może być to zawór napowietrzający lub rura wywiewna. Dzięki wentylacji, zapachy będą mogły szybko wydostać się z pomieszczenia, a ciśnienie zostanie wyrównane. Warto także pamiętać o tym, że nieprzyjemne zapachy w pokoju mogą być właśnie spowodowane zatkaniem wentylacji – często zdarza się to w zimie. Odpowiednie dbanie o instalację kanalizacyjną zapewnia nam przede wszystkim spokój – nie musimy martwić się o różnego rodzaju awarie, ani ciągle wzywać fachowca, który sobie z nimi poradzi. Oszczędzamy przy tym przede wszystkim nasze pieniądze.

Category: Uncategorized