Liga mistrzów, jako najpopularniejsze wydarzenie sportowe na świecie – Skąd fenomen tych rozgrywek?

  • By
  • 3 lipca, 2022
  • 0 Comments

Szczególnie mężczyźni, ale kobiety także uwielbiają emocje sportowe, które bardzo często towarzyszą nam chociażby przed telewizorami. Liga mistrzów, czy też z ang. Champions League to najwyższa ranga rozgrywek europejskich w piłce nożnej, w których mogą wziąć udział wyłącznie najlepsi. Według wielu, mecze ligi mistrzów są wręcz wyjątkowe, ale jaki jest tego powód? Co sprawia, że Liga mistrzów jest takim fenomenem, a przed telewizory przyciąga ogromne rzesze entuzjastów?

W znanej wszystkim formie, liga mistrzow odbywa się już od 1992 roku, jednak wcześniej miała ona miano Pucharu mistrzów. Te z kolei, pierwszy raz odbyły się w roku 1955, a wówczas zwyciężył Real Madryt, czyli obecnie triumfator aż trzynastu finałów ligi mistrzów i pucharu mistrzów, pozostając pod tym względem zdecydowanym liderem. Jeżeli chodzi o konkretne kraje, najwięcej zwycięstw posiada Hiszpania, za nią znajduje się Anglia, Włochy, Niemcy i jeszcze Holandia. Co warto wiedzieć o lidze mistrzów, a także w jaki sposób tłumaczyć jej niewyobrażalny fenomen?

Co sprawia, że liga mistrzów jest tak popularna i jednocześnie wyjątkowa?

Praktycznie cały świat śledzi rokrocznie mecze ligi mistrzów, natomiast warto wiedzieć, że dotyczą one tylko zespołów europejskich. Dodatkowo, rozgrywki organizowane przez federację europejską UEFA, mają także swe odpowiedniki w innych kontynentach, a mowa tu o Azji oraz Ameryce. Większość jest raczej zgodna co do tego, że to europejska piłka prezentuje sobą najwyższy poziom, co bierze się z posiadania najlepszych piłkarzy, a same spotkania najpopularniejszych klubów, są niebywałą gratką dla zagorzałych kibiców na całym świecie. Jednym z wyjątkowych elementów jest chociażby sam hymn ligi mistrzów, czyli adaptacja hymnu koronacyjnego Georga Friedricha Händla. Już pierwsze dźwięki tej muzyki odgrywane na pełnych stadionach sprawiał ciarki na ciele. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze to, że rozgrywki te są najbardziej prestiżowymi. Konkretna drużyna może być mistrzem swego kraju, natomiast dzięki lidze mistrzów, może stać się najlepszą wśród tuzów europejskiego futbolu. Nie ma nic większego, co można osiągnąć w piłce klubowej, a zdarza się, e niektóre zespoły wygrywały już kilkakrotnie. Swojego rodzaju tradycją jest też terminarz ligi mistrzów, który zakłada fazę grupową od około października, a gdy nadchodzi wiosna, zaczyna się faza pucharowa, która krok po kroku zmierza do wielkiego finału na przełomie maja i czerwca.

Zasady ligi mistrzów, a także inne istotne kwestie…

Najczęściej awans do rozgrywek gwarantuje odpowiednia pozycja w tabeli ligi swojego kraju, natomiast wiele zależy także od prestiżu konkretnej ligi. Dlatego właśnie, w takich krajach jak np. Anglia, Włochy, Niemcy i Hiszpania, mamy do czynienia z aż czteroma zespołami bezpośrednio w fazie grupowej, Rosja i Francja po dwie, a Ukraina, Portugalia, Turcja i Belgia po jednym. Pozostałe zespoły z konkretnych państw, ale też drużyny z powyższych państw, które zakończyły sezon na niepremiowanych miejscach, będą mierzyć się w kwalifikacjach, które muszą odbyć się w czterech specjalnych fazach. Co ważne, wyższe miejsce w swojej krajowej lidze, a także wysoki prestiż ligi w konkretnym państwie sprawia, że klub może rozpocząć swoje uczestnictwo w kwalifikacjach bezpośrednio w drugie, trzeciej, lub nawet w czwartej rundzie kwalifikacyjnej.

Istnieją jeszcze trochę mniej prestiżowe rozgrywki europejskie, a jest to Liga Europy, do której trafiają zarówno te kluby, które odpadną z trzeciego miejsca w fazie grupowej ligi mistrzów, jak i te awansujące bezpośrednio, z niższych miejsc na koniec sezonu w krajowej lidze. Poziom nie jest tak wysoki jak w wypadku meczów ligi mistrzów, natomiast system rozgrywania spotkań jest bliźniaczo podobny. Różnicą są jedynie dni tygodnia rozgrywania meczów, a wszystko po to, aby te nie pokrywały się z transmisjami ligi mistrzów. W roku 2021, UEFA rozpoczyna organizację trzeciej kategorii europejskich rozrywek, pod nazwą Conference League. UEFA przekonuje, że mają one być szansą dla drużyn z tych krajów, gdzie rzadko dochodzi do kalifikacji do pucharów europejskich, a mowa tu chociażby o Polsce.

Category: Uncategorized