Głos Weterana i Rezerwisty

MIŁOŚNICY WĘDKARSTWA

 

 

WĘDKARSTWO

TO SPORT I ZDROWY RELAKS

 

                                                                                      

Wiadomości o wędkarstwie u większości ludzi kojarzą się przeważnie z własną obserwacją wędkarzy nad brzegami rzek , zbiorników czy innych akwenów wodnych.
     A mało kto zagłębia się (poza wędkarzami) w głębszą historię. Pozory często jednak mylą. Dzisiejsze wędkarstwo, to nie tylko kilku wędkarzy nad wodą, ale dobrze zorganizowany system, posiadający trzy stopniową strukturę (Zarząd Główny, Okręgi, Kola), ma statut, osobowość prawną, swoje struktury wewnętrzne, ośrodki hodowlano – zarybieniowe, jeziora, rzeki i inne akweny wodne, fundusze ,własne wydawnictwo „Wiadomości Wędkarskie”, bogata stronę internetowa i ponad 600.000 członków.
     Prezesem Zarządu Głównego PZW w Warszawie jest od wielu kadencji (wybierany w tajnym głosowaniu) gen. Eugeniusz Grabowski.

Czytaj więcej »

 

ZAWODY WĘDKARSKIE w  RZESZOWIE

                                                                                                    

Zarząd  PZW  Okręg w Rzeszowie zaprosił wędkarzy z poszczególnych Kół do wzięcia udziału w wędkarskich zawodach spławikowych z okazji 130 - lecia zorganizowanego wędkarstwa w Polsce które odbyły się w dniu 9 sierpnia 2009 r. w  Rzeszowie na rzece Wisłok - Olszynki w Rzeszowie.
     Zawody rozegrane zostały zgodnie z obowiązującym regulaminem zawodów wędkarskich. Podstawą klasyfikacyjną była klasyfikacja indywidualna.

Czytaj więcej »

 

ZASKAKUJĄCE PYTANIA

                                                                 

W połowie stycznia ucięliśmy sobie z zastępcą redaktora naczelnego „Głosu Weterana i Rezerwisty” płk Miłoszem Białym pogawędkę, w czasie której ni stąd, ni zowąd szanowny redaktor zapytał mnie: co zimą robią wędkarze? Muszę przyznać, że Miłosz zaskoczył mnie tym pytaniem, ale nie namyślając się długo zacząłem mu odpowiadać mówiąc, że wędkarze o tej porze roku zapewne przeglądają, czyszczą i konserwują sprzęt wędkarski. W tym momencie Miłosz przerwał mi zapoczątkowaną odpowiedź i zadał mi drugie pytanie: czy mógłbyś kilka zdań o tym napisać? Jeszcze bardziej mnie zaskoczył, ale co miałem zrobić, zgodziłem się, no bo Koledze nie wypada odmówić - prawda? 

Czytaj więcej »

 

WĘDKARSKIE WSPOMNIENIA

                                                                             

Chyba szybko się starzeję, bo coraz częściej przypominają mi się, zwłaszcza zimą, moje wyprawy wędkarskie z młodości, szczególnie na ulubione łowiska jeziora Skulska Wieś (Białego), które położone jest mniej więcej w połowie drogi z Konina do Inowrocławia, u stóp osady Skulsk (moja rodzinna miejscowość). Jest to jezioro rynnowe o powierzchni około 120 ha, długości 2,5 km i szerokości do 850 m o dość dobrze rozwiniętej linii brzegowej. Łączy się rowem z Jeziorem Skulskim (Paniewskim). Dno jeziora Skulska Wieś jest urozmaicone kilkoma górkami podwodnymi. W części środkowej jeziora znajdują się dwie wyspy. Rybostan jeziora jest dość urozmaicony, z przewagą płoci, leszcza i krąpia. Są też okonie, wzdręgi, liny i karpie. Rzadko zdarza się szczupak i amur. Kiedyś sporo było również węgorzy, ale gdzieś się przepadły, prawdopodobnie letnie upały w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych zdziesiątkowały je.
 

Czytaj więcej »