Głos Weterana i Rezerwisty

MIŁOŚNICY TECHNIKI

 

Żegnaj mój przyjacielu - systemie VHS!

                                                                                        

 

 

     Znany nam bardzo dobrze system wizyjny VHS (ang. Video Home System) został opracowany przez firmę JVC w 1976 r. Pierwszym magnetowidem tego systemu produkowanym seryjnie był JVC HR-3300 zaprezentowany w połowie 1976 r. W latach osiemdziesiątych VHS wygrał walkę o prymat na rynku z konkurencyjnymi formatami Betamax (opracowanym przez Sony) oraz video 2000 (Philips), które były bardziej zaawansowane technologicznie. O zwycięstwie formatów zadecydowała niska cena VHS oraz błędy w polityce firmy SONY, która kupując pod koniec lat osiemdziesiątych licencję na VHS zaprzestała promocji Betamaxa oraz zakazując wydawania na swoim nośniku filmów pornograficznych, które na VHS były ogólnie dostępne.
     Na świecie wyprodukowano łącznie 900 milionów odtwarzaczy video, z czego 50 milionów było marki JVC. Miło wspominać ile filmów i nagrań własnych obejrzeliśmy w tamtych czasach i które niejednokrotnie jeszcze mamy. No cóż, trzeba zaczynać się z nimi rozstawać. Tak nadszedł już czas!
     Jednak historia zatacza krąg. Z dniem 28 października 2008 r. firma JVC zakończyła produkcję kaset VHS. Produkowała je, jako ostatnia. Powodem zakończenia produkcji było wyparcie popularnych „kaset” przez płytę DVD. Już w 2001 r. więcej filmów sprzedano na nowoczesnych nośnikach  DVD niż na kasetach VHS.
     Z pomocą wszystkim fanom i kolekcjonerom „kasetowych” filmów przyszła firma JVC, która jako pierwsza wprowadziła na rynek specjalne odtwarzacze VHS/DVD. Dzięki nim „stare” filmy obejrzymy na kasetach, a „nowe” - na DVD. Pytanie tylko jak długo przetrwa ten drugi format. Rekord VHS (20 lat!) wydaje się nie do pobicia.
     Oczywiście wielu klientów będzie mogli kupić odtwarzacze VHS/DVD. Kiedy skończą się magazynowe zapasy, ci którzy będą chcieli kupić sobie świeżutkie urzadzenie  odtwarzające same kasety VHS mogą mieć problem.
     Mimo wszystko niektóre firmy oferują nadal urządzenia wielofunkcyjne. Na przykład Funai Europe przedstawiła swój najnowszy produkt o nazwie T5D-D8482DB. Jest to urządzenie łączące w sobie nagrywarkę DVD, magnetowid oraz dysk twardy o pojemności 250 GB.
     Przy pomocy tego urządzenia nie tylko nagrasz i odtworzysz płyty DVD, ale także „zdigitalizujesz” (zapiszesz w formacie cyfrowym) swoje analogowe filmy i całą bibliotekę multimedialną.
To unikatowe rozwiązanie, dostarcza wiele możliwości w nagrywaniu i odtwarzaniu multimediów. Do podstawowych funkcji urządzenia należą: odtwarzanie kaset VHS, płyt DVD i CD (formaty mp3, JPG, VCD, DivX) oraz dowolne przegrywanie plików pomiędzy HDD, DVD i VCR (aż 6 kombinacji!). Magnetowid wyposażono w 6 głowic (hifi-stereo), 2 tryby nagrywania (LP, SP), nagrywanie jednoprzyciskowe, automatyczne czyszczenie głowic oraz możliwość wyszukiwania indeksu oraz czasu. Urządzenie posiada kompletny zestaw złączy cyfrowych i analogowych. Wśród nich złącze HDMI, S-Video, 2 x Scart, analogowe wyjście audio, cyfrowe wyjście oraz wejście AV na froncie urządzenia.
    Dlaczego kasety VHS zostały wyparte przez format DVD? Format DVD jest doskonalszy, cyfrowy, bardziej trwały, oferujący obraz i dźwięk o wiele lepszej jakości oraz pozwala na oszczędność miejsca w mieszkaniu.
     Ponadto, odtwarzacze i nagrywarki DVD są o wiele mniejsze i ładniejsze, a gromadzenie płyt jest zdecydowanie prostsze niż upychanie w domowych zakamarkach stert dość dużych kaset VHS.
     Ostatnim dystrybutorem filmów na kasetach VHS była firma Distribution Video Audio, która miała swoją siedzibę na Florydzie. Jej właściciel, Ryan Kuger, uznał, że to już definitywny koniec tego formatu. „To koniec, to bez wątpienia ostatnie święta tego formatu (w 2008 r.)”. Był on jednym z ostatnich dystrybutorów i jedną z ostatnich osób, która kupowała filmy zapisane na kasetach VHS.
     Koniec produkcji kaset VHS nie musi od razu oznaczać zupełnego upadku magnetowidów. Dość długo ich znaczącą przewagą był fakt, że łatwo (i tanio!) można na nich było nagrać dowolny film z TV. Kasety VHS miały też jednak swoje wady. Sporo ważyły, potrafiły się wkręcać, za każdym odtworzeniem traciły na jakości, bo taśma ulegała rozmagnetyzowaniu. Każdy z nas na pewno pamięta ten moment, jak musiał na siłę wyciągać kasetę, której taśma wkręciła się w odtwarzacz.
     Jednak chyba każdy z nas ma w swoim domu, choć jedną nagraną kasetę VHS, a przegrywanie ich na płyty DVD to dla wielu z nas kłopot i pewne koszty. Dopóki, więc mamy w domach sprawne stare magnetowidy, dopóty będziemy oglądać stare filmy.
     Dopiero niedawno odtwarzacze i nagrywarki DVD staniały na tyle, że większość z nas może i powinna sobie na nie pozwolić.
     Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że teraz królują srebrne krążki DVD, ale zbliża się jego niebieski następca – system Blu-ray. Wydaje się, że także DVD niedługo podzieli los kaset VHS.
     Jednak dzisiaj system VHS ostatecznie przechodzi do historii. A więc przekażmy ostatnie słowa dla kasety VHS: Żegnaj mój przyjacielu!


 

Przykładowy obraz

Miłosz BIAŁY