Głos Weterana i Rezerwisty

Historia

W 97. ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

 Niepodległość, wolność, to bardzoproste polskie słowa,

Ale jakże wielkie, piękne, patriotyczne idee obejmują,

Zawsze wspaniale, z patosem na sztandarach brzmią

I z trybun przez wielu polityków często wygłaszane,

Jednak droga, która prowadziła do niepodległości, 

Czytaj więcej »

95. rocznica plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach

 28 czerwca 1919 r. - podpisany został traktat w Wersalu przez zwycięskie w I wojnie światowej państwa Ententy i pokonane Niemcy. Wszedł on w życie 10 stycznia 1920 r. uznając Niemcy winnymi wybuchu I wojny światowej, zobowiązał je do zwrotu zagarniętych ziem (Polsce - Wielkopolski i Pomorza Gdańskiego, Francji - Alzacji i Lotaryngii, Belgii - Eupen i Malmedy), uiszczenia reparacji wojennych, ograniczenia uzbrojenia armii i jej liczebności (do 100 tys.) i przekazania Zagłębia Saary pod kontrolę między narodową.

Czytaj więcej »

Polski Żałobny Krzyż

 Podróżując naszymi polskimi drogami i szlakami turystycznymi, czy to w górach, czy na nizinach, wśród lasów i pól napotykamy liczne cmentarze. Czasem są to ogromne kompleksy grobów zadbanych i uporządkowanych, czasem są to porośnięte drzewami i krzakami, zardzewiałe i omszałe, zapomniane przez ludzi ślady dalekiej przeszłości tej ziemi.

Czytaj więcej »

Biało – czerwona

Jedna była – gdzie? Pod Tobrukiem.

Druga była – gdzie

Czytaj więcej »

OJCZYZNA

„Ojczyzna – kraj, w którym się człowiek urodził, którego jest obywatelem, z którym jest związany poczuciem przynależności narodowej i emocjonalnie

Czytaj więcej »

HONOR

Dobra reputacja, dobre imię, poczucie dumy i godności osobistej. Poczucie honoru, człowiek honoru, czyn honorowy, obraza honoru, splamienie honoru, powierzyć komuś swój honor… Honor nie pozwala na wykręcenie się od odpowiedzialności. Honor jako specjalne wyróżnienie, zaszczyt: Proszę uczynić nam honor ... Przyjąć kogoś z honorami… Słowo honoru, punkt honoru, ...

Czytaj więcej »

Dzień Weterana

1 Września 1939 roku nad polskim niebem zagrzmiały złowieszcze warkoty maszyn hitlerowskiej Luftwaffe, pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzeliwanie Westerplatte, a oddziały Wermachtu łamały nasze szlabany graniczne wzdłuż całej zachodniej granicy. Nazistowskie Niemcy rozpętały największy kataklizm w dziejach świata. Współodpowiedzialną tej hekatomby była w równym stopniu sowiecka Rosja, która tajnym porozumieniem z 23 sierpnia 1939r. (Pakt Ribbentrop - Mołotow) stworzyła warunki do rozpoczęcia wojny.

Czytaj więcej »

Kilka uwag na marginesie procesu autorów stanu wojennego

Poważny błąd popełniają wszyscy (w tym sąd rozpatrujący sprawę autorów stanu wojennego), którzy twierdzą że interwencja wojsk UW nam nie zagrażała.

Czytaj więcej »

DZIEŃ ZWYCIĘSTWA

Zakończenie II wojny światowej w Europie świętowano niemalże od chwili podpisania kapitulacji przez przedstawicieli III Rzeszy Niemieckiej. Nim złożono podpisy pod aktem kapitulacji, na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia Rada Ministrów pod przewodnictwem Edwarda Osóbki-Morawskiego dekretem z 8 maja 1945 r.

Czytaj więcej »