Czym jest cewnik urologiczny?

  • By
  • 2 lipca, 2022
  • 0 Comments

Cewnik urologiczny jest bardzo popularnym cewnikiem, który wygląda jak niewielka rurka. Cewnik ten wykonany jest z plastiku. Umieszcza się go w szyi pęcherza moczowego. Cewnik urologiczny stosuje się o pacjentów, którzy niedawno byli operowani oraz u osób po różnych zabiegach. Celem stosowania cewnika urologicznego jest właściwe odprowadzanie moczu z pęcherza. Warto także wiedzieć, jakie są rodzaje cewników urologicznych.

Cewnik urologiczny. Jakie jest jego zastosowanie?

Otóż, cewniki urologiczne są produktami jednorazowego użytku. Najczęściej wprowadza się je do szyi pęcherza moczowego. Celem tego jest skuteczne i prawidłowe odprowadzanie moczy. Cewnik urologiczny ma także inne zastosowanie. Dzięki niemu można podawać leki wprost do układu moczowego. Cewnik urologiczny wykorzystuje się także w różnych badaniach obrazowych. Są nimi cystografia oraz cystometria. Warto o tym pamiętać. Z cewnika urologicznego korzystają także pacjenci, którzy mają poważne problemy z właściwym i swobodnym oddawaniem moczu, kiedy pojawia się problem zatrzymania moczu.

Cewnik urologiczny i jego rodzaje. Jakie są?

Na pewno istotne jest właściwe dobranie cewnika do potrzeb konkretnego pacjenta. Trzeba wtedy zwracać uwagę na kształt oraz typ końcówki cewnika urologicznego. Wyróżniamy kilka rodzajów cewnika urologicznego, które między sobą się różnią. Jest na przykład cewnik Foleya, cewnik Nelatona lub też cewnik Tiemanna. Wszystko z nich mają unikalne cechy i inaczej wyglądają. Jest to bardzo ważne, aby korzystać z cewnika urologicznego, którego akurat potrzebujemy.

Category: Uncategorized