Co warto wiedzieć o batonach proteinowych?

  • By
  • 11 sierpnia, 2022
  • 0 Comments

Na pewno musimy stwierdzić, że batony proteinowe są często spożywane przez sportowców. Osoby, które ciężko trenują, muszą uzupełniać w swoim organizmie węglowodany, Są one wymagane wśród osób, której podejmują się ciężkich fizycznie treningów. Jednak jakie mogą pojawić się konsekwencje, które wynikają ze spożywania w nadmiernych ilościach tych batonów? Dowiemy się tego w dalszej części wpisu.

Batony węglowodanowe. Czym są?

Na pewno batony węglowodanowe (zwane inaczej batonami energetycznymi) posiadają spore ilości węglowodanów. Powinny być spożywanie przed rozpoczęciem treningu oraz w jego trakcie. Węglowodany, jakie znajdują się w batonach, są różnego rodzaju. Wtedy uwalniana jest stopniowo energia. Sportowcy często wybierają batony proteinowe, gdyż zależy im na sile fizycznej oraz chcą uzupełniać organizm o właściwe substancje. Musimy jednak wiedzieć, że wszystko powinniśmy spożywać z pewnym umiarem. Nie możemy narazić naszego organizmu na problemy zdrowotne, które mogą pojawić się w przyszłości. Organizm ludzki działa w ten sposób, że pewne rodzaj węglowodanów są szybciej zamieniane w energię natomiast inne przeistaczają się w energię wolniej. Z tego faktu zdają sobie sprawę osoby, które uczestniczą kilka razy w tygodniu w ciężkich treningach siłowych. To właśnie takie osoby korzystają często z batonów proteinowych.

Czy batony węglowodanowe są dla każdego?

Zalety batonów proteinowych odkryli sportowcy wyczynowi, maratończycy, ultrasi oraz długodystansowcy. Te osoby muszą ciężko trenować i pracować nad swoją siłą fizyczną sprawnością. Jednak musimy pamiętać, że osoby, które trenują amatorski, a nie zawodowo, nie muszą spożywać batonów węglowodanowych. Sportowcy sięgający po takie batony muszą zdawać sobie sprawę, że w ich składzie znajdziemy wiele różnych substancji, które mogą mieć negatywny i niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Problemy zdrowotne mogą pojawić się w przyszłości. Lekarze alarmują, że batony węglowodanowe powinny być spożywane z pewnym umiarem. W składzie takich batonów znajdują się tłuszcze trans oraz tłuszcze nasycone. Mają one wpływ na rozwój cukrzycy oraz może wzrosnąć ryzyko wystąpienia chorób układy sercowo-naczyniowego. Jest to bardzo ważne, aby zdawać sobie z tego sprawę. Zdrowie jest najważniejsze. Nie możemy o tym zapominać. Na pewno z batonów energetycznych powinny zrezygnować te osoby, która są na diecie wegetariańskiej czy też wegańskiej. Wszystko jednak jest zależnie od tego, w jakim stopniu oraz jak rygorystyczne mamy podejście do naszej diety.

Category: Uncategorized