Głos Weterana i Rezerwisty

Pamiętnik chłopaka z Dołów

 

PAMIĘTNIK CHŁOPAKA Z DOŁÓW

 

Tytuł książki brzmi przewrotnie, gdyż Doły to autentycznie nazwa wioski w której urodził się Czesław Hebda, który dziś jest profesorem nauk technicznych, pułkownikiem wojska polskiego w stanie spoczynku. Jest to opowieść biograficzna, w której autor pokazuje drogę chłopaka urodzonego na podkarpackiej wsi do szczytów kariery naukowej zwieńczonej stopniem profesorskim i stopniem pułkownika wojska polskiego. Jak Sam pisze „drogi często ciernistej, drogi głodu i chłodu, drogi poniżania i pogardy, ale także drogi sukcesów zawodowych i życiowych”.

Dziś 87 letni Profesor, przekazuje Swe wspomnienia splecione z historią naszej Ojczyzny, jej poplątanymi dziejami, jak sam pisze – dla wiedzy potomnych.

Historia życia Profesora, to historia pokolenia urodzonego w okresie międzywojennym w biednych rodzinach, pokolenia które nie miało dzieciństwa bo dotknęła je wojna. Było za młode by walczyć z bronią w dłoni i móc o czymkolwiek decydować samodzielnie. Pisząc o swym dzieciństwie i latach młodości bogato ilustruje Profesor tło społeczno -  polityczne tamtych lat. Stara się być w tych opisach bardzo obiektywnym obserwatorem wydarzeń które obserwował, a w wielu przypadkach brał udział osobiście.

Podstawowe rozdziały książki to: okres dziecinny i młodość; wiek dojrzały; wspomnienia z licznych podróży po świecie i najistotniejszy rozdział wieńczący książkę to „Mój czas, moja Polska, moje dokonania”.

Książka napisana piękną polszczyzną, ze swadą charakterystyczną dla Profesora, z takim pazurem literackim. Czyta się świetnie. Ładnie wydana w twardej obwolucie przez wydawnictwo Naukowe Instytutu Technologii Eksploatacji w Radomiu. Polecam do czytania.

Jan KACPRZAK