Głos Weterana i Rezerwisty

O TYRANII. DWADZIEŚCIA LEKCJI Z DWUDZIESTEGO WIEKU

 DWADZIEŚCIA LEKCJI Z DWUDZIESTEGO WIEKU

Nakładem wydawnictwa Znak Horyzont ukazała się niewielka książeczka pt. „O tyranii – dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku”, autorstwa historyka i dziennikarza amerykańskiego Tymothy Snydera.

Jest ona adresowana w zasadzie do czytelnika amerykańskiego. Ale ze względu na aktualność poruszanych w niej zagadnień może zainteresować także polskiego czytelnika.

Świetnie przetłumaczoną przez Bartłomieja Pietrzyka czyta się jednym tchem.

Zwracając się do Amerykanów, autor pisze: Nie jesteśmy wcale mądrzejsi od Europejczyków, którzy widzieli w XX wieku, jak demokracja ulega faszyzmowi, nazizmowi czy komunizmowi. Mamy natomiast nad nimi jedną przewagę – możemy się uczyć na ich doświadczeniach. Teraz jest na to właściwy moment.

Całość opracowania autor podzielił na dwadzieścia lekcji, z których każda dotyczy określonego, wybranego tematu związanego z wypaczaniem demokracji jako systemu społecznego.

O jej aktualności niech świadczy tylko tytuł lekcji VI: „Miej się na baczności przed organizacjami paramilitarnymi”. A wstęp do tej lekcji brzmi: Kiedy uzbrojeni ludzie, którzy zawsze twierdzili, że sprzeciwiają się systemowi, zakładają mundury i zaczynają maszerować z pochodniami i zdjęciami przywódcy, koniec jest bliski. Gdy popierające przywódcę bojówki mieszają się z policją i wojskiem, jest już po wszystkim.

Polecam wspaniałą lekturę na wakacyjne dni.

J. KACPRZAK