Głos Weterana i Rezerwisty

Aktualności

XII EDYCJA ZAWODÓW SPORTOWO-OBRONNYCH ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO

 W dniu 29 sierpnia br. na obiektach 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki w Wesołej odbyły się tradycyjne XII Centralne Zawody Sportowo-Obronne Żołnierzy Rezerwy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. W zawodach uczestniczyło 22 zespoły reprezentujące poszczególne zarządy wojewódzkie i rejonowe Związku oraz zespół oficerów rezerwy z koła przy Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie. Walka była tak zacięta, a osiągane wyniki tak wysokie, że o niektórych wynikach musiała rozstrzygać komisja sędziowska. Do tradycyjnej walki między Warszawą a Poznaniem włączyli się zawodnicy z Bielska Białej, Koszalina, Lublina, Piły, Rzeszowa, Sanoka, Wrocławia i Zielonej Góry, którzy zdobyli całkiem sporo pucharów i dyplomów.

Pierwsze miejsce zespołowo w trójboju wojskowym i puchar Prezesa Związku zdobył zespół Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego, drugie miejsce zajął zespół z Warszawy, a trzecie z Zielonej Góry. O poziomie świadczy różnica zaledwie jednego punktu między Poznaniem, a Warszawą.

W strzelaniu zespołowym z karabinka Beryl najlepszym okazał się zespół z Rzeszowa, kolejne miejsca na podium zajęły zespoły z Zielonej Góry i Bielska Białej. Podobnie jak w trójboju różnica między pierwszym, a drugim zespołem wyniosła 1 pkt.

Najlepszymi w strzelaniu z pistoletu okazały się zespoły z Zielonej Góry, Warszawy i Koszalina.
Bezkonkurencyjnym w rzucie granatem okazał się zespół z Warszawy, kolejne miejsca zajęły zespoły z Poznania i Wrocławia.

W konkurencjach indywidualnych toczyła się bardzo zacięta walka.

W strzelaniu z karabinka Beryl trzech zawodników „wystrzelało” po 97 pkt., mając taką samą liczbę dziesiątek i dziewiątek. O kolejności rozstrzygnęła komisja sędziowska na podstawie liczby trafień centralnych. Pierwsze miejsce zdobył ppłk Witold Borawski z Lublina, drugie por. Mirosław Kluz z Rzeszowa, a trzecie chor. sztab. Zbigniew Milczarek z Zielonej Góry.
Podobnie miała się rzecz w strzelaniu z pistoletu wojskowego. Dwóch zawodników: chor. sztab. Zbigniew Milczarek oraz sierż. Tomasz Wałaszczyk z Sanoka „wystrzelało” po 97 pkt.

O zwycięstwie tego pierwszego zdecydowała większa liczba dziesiątek. O trzecie miejsce walczyło trzech zawodników z wynikiem po 96 pkt. Decyzją komisji sędziowskiej z rywalizacji tej zwycięsko wyszedł st. sierż. Lech Sznaza z Piły, który strzelił jedną dziesiątkę centralną.
W rzucie granatem na celność trzech zawodników osiągnęło maksymalną liczbę punktów. O kolejności rozstrzygnęła suma odległości miejsca upadku granatów od środka koła.

Zwycięzcą okazał się kpr. Tomasz Giżewski z Poznania, kolejne miejsca zajęli kpt. Marek Szulc oraz kpt. Zbigniew Gumółka, obaj z Warszawy.

Najrówniej strzelającym i rzucającym zawodnikiem okazał się kpt. Marek Szulc z Warszawy, który zajął I miejsce indywidualnie w trójboju wojskowym, kolejne miejsca zajęli sierż. sztab. Roman Czarniak z Poznania oraz chor. sztab. Zbigniew Milczarek z Zielonej Góry.

Przeprowadzenie zawodów nie byłoby możliwe bez finansowego wsparcia Ministerstwa Obrony Narodowej oraz pomocy dowództwa, żołnierzy i pracowników 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Swój udział miały także 26 Wojskowy Odział Gospodarczy, który zapewnił smaczny obiad oraz broń, amunicję i inne niezbędne akcesoria oraz Dowództwo Garnizonu Warszawa zapewniając autobus.

Do zobaczenia za rok.

Henryk BUDZYŃSKI

foto: Alina NOWACKA

PEŁNY SERWIS FOTOGRAFICZNY Z ZAWODÓW W GALERII ZDJĘCIOWEJ

« Powrót do listy